Fitness przedświąteczny

  • 18 września 2015

Przedświąteczny trening domowy

Forma domowa

Już od końca listopada sezon przedświąteczny można uznać za rozpoczęty i to z przytupem. Witryny w sklepach, centra handlowe, bary, restauracje, radio, telewizja pokazują i głośno przypominają, że to już! Czas myśleć o potrawach, prezentach, pięknej atmosferze, bliższych i dalszych znajomych, radości i świątecznym szczęściu. Jest magia w tym okresie przygotowawczym, nie wiem czy nie większa niż same święta. Bo czy jest coś przyjemniejszego niż ubieranie choinki czy pieczenie pierniczków? A zapachy potraw świątecznych są najintensywniejsze właśnie podczas przygotowań. I sam fakt oczekiwania, że jeszcze wszystko przed nami, odrobina niepewności, ogrom nadziei, krzątanie, wypatrywanie gwiazdki, gości, najbliższych – to buduje cały nastrój. I ważne, aby ten świąteczny nastrój udzielił się wszystkim.

Lubię ten przedświąteczny czas, nawet pomimo tego, że jest już skomercjalizowany do granic możliwości. Ale potrafiąc uodpornić się na bodźce, którymi nas atakują ze wszystkich stron, można naprawdę w skupieniu i radości szykować się do świąt. I teraz właśnie zmierzam do sedna przygotowań. Otóż chodzi mi o to, aby każdy z Was świętował w dobrej formie, pełnym energii i bez wyrzutów sumienia próbując potraw świątecznych.

Przed większością z nas najbliższe dni oznaczają więcej pracy związanej z przygotowaniem do świąt. Zapewne trudniej niż zwykle będzie zaplanować wyjście do fitness klubu czy na zimową przebieżkę. Ale to wcale nie oznacza, że masz zrezygnować z aktywności na ten czas. Podpowiem Ci jak zorganizować czas, aby zażyć odpowiedniej dawki ruchu w okresie przedświątecznym. Tak naprawdę przygotowania do świąt to świetna okazja, aby spalić dużo kalorii, usprawnić ciało, rozciągnąć się i zapomnieć o codziennych problemach. Przekazuję kilka sprawdzonych porad jak wykorzystać okres przedświąteczny do usprawnienia ciała.

1. Sprzątaj

Czy wiesz, że godzina sprzątania (odkurzanie, wycieranie kurzów, mycie podłóg, ewentualnie okien) pozwala spalić podobną ilość energii jak podczas biegania w umiarkowanym tempie. Ważne jest, aby w czasie wykonywania wszystkich czynności:

  • utrzymywać proste plecy
  • jak najczęściej przyciągać do siebie łopatki
  • utrzymywać napięty brzuch
  • nie unosić barków
  • schylając się czy podnosząc coś z ziemi, wyprowadzaj pracę z siły nóg, nie zaokrąglonych pleców

Sprzątanie jako forma fitness? Oczywiście! I to z podwójna korzyścią – dla Ciebie i dla domu. Ważne tylko, aby w czasie sprzątania pić wodę i w żadnym wypadku nie podjadać słodyczy. Zaplanuj przerwę na zdrowy posiłek, tym samym nabierzesz siły do dalszych prac. A wieczorem koniecznie się zrelaksuj, np. słuchając ulubionej muzyki w pozycji leżącej na kocu lub macie na podłodze, na plecach z zamkniętymi oczami. W ten sposób rozluźnisz wszystkie partie ciała wraz z kręgosłupem.

2. Zmieniaj strony

Wycieraj kurze, odkurzaj, łap mopa – na zmianę, raz prawą raz lewą ręką. Gdy musisz wykonać pracę na wyższych półkach wespnij się na palce i unieś obie ręce, pamiętając o napiętym brzuchu. Czy wiesz jak wzmocnisz górne partie ciała, takie jaki mięśnie naramienne, klatkę piersiową i biceps? Spróbuj i szybko się przekonasz.

3. Gotuj

Staraj się zmieniać pozycje podczas przygotowań potraw. Nie stój w jednym miejscu, usiądź przy stole i oprzyj plecy o oparcie, mieszaj potrawy na zmianę lewą i prawą ręką. W przerwach rozciągaj kręgosłup, rolując go na dół i w górę. Używaj zdrowych produktów, bez zbędnej ilości tłuszczu i nie podjadaj. Spędzając w kuchni dużo czasu mimochodem jemy więcej nie kontrolując ilości spożytych kalorii. A spróbowanie łyżki sałatki z majonezem i wyjedzenie z garnka resztek rozpuszczonej czekolady to dodatkowe 100 kcal. Nie wspominając o słodkich wypiekach, pełnych maku i pełnotłustego sera…

4. Ubierz choinkę

Zniesienie ozdób z szafy, pawlacza czy strychu, osadzenie choinki, wieszanie bombek, łańcuchów, lampek. Ileż to wspaniałej pracy ramion, barków, łydek… A radość z własnego, kolorowego, pachnącego drzewka to zasłużona nagroda. Im większa choinka tym lepszy trening 

5. Odśnieżaj

To jak crossfit na świeżym, mroźnym powietrzu. I rozgrzewa lepiej niż bieganie, spala ogrom kalorii, a na dodatek wzmacnia mięśnie. Aby wszystko trwało dłużej i dało lepsze rezultaty zawsze można odśnieżyć chodnik sąsiada.

6. Rób przerwy na odpoczynek i wyciągaj kręgosłup

Pomiędzy kolejnymi czynnościami odpoczywaj. Zrób kawę czy zieloną herbatę. Usiądź wygodnie i nabierz sił do kolejnych wyzwań. Możesz również wykonać gimnastykę rozluźniającą kark, wyciąganie ciała czy zamknąć oczy i popracować gałkami ocznymi. To naprawdę skuteczny relaks.

7. Oddychaj

Kilka razy w ciągu dnia skup się na oddychaniu. Usiądź po turecku, wyprostuj plecy, połóż dłonie na kolanach, zamknij oczy. Weź głęboki wdech nosem i wypuść powietrze ustami. Powtórz 5 razy. Poczuj jak dotleniasz mózg i wszystkie tkanki. A dotleniony organizm oznacza gotowość do dalszej pracy.

8. Spaceruj

Może uda się wygospodarować chwilę czasu, aby na zakupy przedświąteczne wybrać się pieszo, poczuć fajny mróz na policzkach i zaczerpnąć świeżego powietrza. W ogóle każde zakupy wiążą się z chodzeniem, staniem, przymierzaniem (przymierzenie zimą spodni to dobra gimnastyka), które tymczasowo mogą zastąpić trening cardio. Zwróć tylko uwagę na to, co spożywasz podczas całodniowych zakupów. Omijaj szerokim łukiem fast foody i cukiernie.

A jeśli jesteś fitnesską, która nie wyobraża sobie dnia bez chociażby mini treningu albo jeśli kupiłaś na Sylwestra suknię, która w sklepie leżała świetnie, zaś w domu zaczęły Cię drażnić fałdki wystające z sukni tu i tam, to mam coś specjalnego. Ułożyłam zestaw treningów z serii forma domowa, które pomogą w poprawianiu kondycji, spalaniu kalorii i wzmacnianiu ciała. I są przeznaczone dla każdego, do wykonania w domowym zaciszu. Spróbuj mojej tabaty, stretchingu, wzmacniania brzucha czy ćwiczeń na piękny biust. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć.

  1. Forma domowa – tabata youtu.be/GJv1lixNVmg
  2. Forma domowa – rozciąganie dla każdego: youtu.be/kkz_UCpxRk0
  3. Forma domowa – brzuch: youtu.be/qK0ozdlAJps
  4. Forma domowa – ćwiczenia na ładny biust: youtu.be/ab_QtMDXv2g

Życzę Wam, aby tegoroczne przygotowania do Gwiazdki, czyli fitness przedświąteczny, odbyły się bez nerwów i z uśmiechem na twarzy. Nawet jeśli nie wszystko dopniesz na ostatni guzik. Bo święta to nie gonitwa z wywieszonym językiem i ostatkiem sił, ale czas, żeby dać i najbliższym swój czas i nigdzie, ale to nigdzie się nie spieszyć. Niech to będą Święta w stylu Slow. Czego Wam i sobie życzę.


O mnie


Nazywam się Aleksandra Żelazo. Jestem mamą Krzysia i Olka, żoną i panią domu, blogerką i youtuberką. Poza tym jestem pasjonatką aktywności fizycznej, instruktorką fitnessu, kulturystyki oraz pilatesu. Po wielu latach treningów fitnessowych i biegowych zatrzymałam się i znalazłam dla siebie idealne miejsce do dalszego rozwoju – jest to joga. Regularna praktyka pozwala mi łapać równowagę między ciałem i umysłem, wyciszyć się i tak prowadzić treningi, żeby działały prozdrowotnie i dodawały jak najwięcej energii. Zapraszam na mój blog!