Domowa siłownia

  • 18 września 2015

Domowa siłownia

Czy warto ćwiczyć w domu? Czy taki trening przynosi rezultaty?

Ćwiczymy w domu, bo mamy ku temu ogrom możliwości. A programy fitnessowe obiecujące szybkie osiągnięcie celów same pukają do drzwi. Zdecydowana większość ludzi ma dostęp do Internetu, a w związku z tym do licznych filmów z ćwiczeniami. Piękne, zgrabne i miłe prowadzące zachęcają do wspólnych ćwiczeń. My patrząc na nie chcemy wyglądać podobnie i decydujemy się na wspólny trening. Czytamy również opinie innych osób, które zaangażowały się w dany program, widzimy gołym okiem rezultaty i myślimy: im się udało to i ja zrzucę parę kilo, wzmocnię ciało i poczuję się lepiej. I nie ma w tym nie złego, pod warunkiem, że wybieramy program ćwiczeń dostosowany do naszych umiejętności, stopnia wytrenowania i kondycji. To bardzo ważne, aby nie nabawić się kontuzji. Ponadto ćwiczenia w domowym zaciszu zapewniają spokój, przyjazną atmosferę, trening można wykonać w dowolnym czasie, nie trzeba się dostosowywać do rozkładu zajęć na siłowni. Z tego rodzaju aktywności często korzystają również młode mamy, które mogą ćwiczyć nie rozstając się z Maluszkiem. Ćwiczenia w domu to również oszczędność czasu (nie trzeba dojeżdżać do klubu) oraz pieniędzy (opłata za karnet). Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny i na każdego ćwiczenia będą działać inaczej. Programy dostępne w Internecie są uśrednione i nie dostosowują się do potrzeb indywidulanych. Ale jeśli jesteśmy zdrowi, nie cierpimy na choroby przewlekłe, kontuzje czy bóle, jestem jak najbardziej zwolenniczką ćwiczeń w domu. Należy jednak pamiętać, tak jak przy każdym treningu, o regularności, zwiększaniu intensywności i zmienianiu programów co kilka tygodni oraz o zdrowej, racjonalnej diecie.
Myślę, że ćwiczenia w domu to trend, który będzie się rozwijał, ale siłownie i treningi pod okiem trenera przy tym nie osłabną.

Jaki sprzęt wybrać, aby domowy trening był najefektywniejszy?

W sklepach jest ogromny asortyment sprzętu, który obiecuje nam zmiany sylwetkowe w krótkim czasie i co więcej bez większego wysiłku. Na takie sprzęty trzeba uważać, bowiem nie ma takich maszyn, które usprawnią nasze ciało bez naszego wkładu w to.

Należy się skupić na prostych, łatwo dostępnych sprzętach, które nie zajmą połowy salonu, będą się niepotrzebnie kurzyć i złościć, że kolejna kupiona rzecz zagraca dom. Najprościej jest zrobić listę akcesoriów, które lubimy, wiemy jak ich używać i widzimy, że nasza ulubiona trenerka korzysta z nich podczas ćwiczeń prezentowanych w filmikach.

W co warto się zaopatrzyć?

[g]Domowa siłownia[/g]

Mata – na niej wykonasz większą ilość ćwiczeń, nie będziesz się ślizgać, a ćwiczenia nie będą sprawiać bólu, gdy będziesz na niej leżeć. Poza tym matę można zwinąć, więc nie zajmuje dużo miejsca i można ją wszędzie ze sobą zabrać. Do wykorzystania zarówno na treningu domowym jak i na świeżym powietrzu. Dobrze jest kupić matę z uchwytem, dzięki temu łatwiej ją będzie skręcać , przenosić i utrzymywać w dobrym stanie.

Mając matę możesz wykonać całościowy trening wykorzystując ciężar swojego ciała.

Przykładowy trening pilatesowy: www.trenerka.info

Skakanka – doskonałe narzędzie do spalania tkanki tłuszczowej. Możesz potraktować jako rozgrzewkę lub wykonać na niej cały trening cardio. Nie zajmuje dużo miejsca, a pozwala pozbyć się tysięcy kalorii.

Hantle – dla pań polecam 2 – 4 kg. Są idealne do ćwiczeń na ramiona, które są często zaniedbywane u kobiet. Butelki z wodą nie zawsze spełnią swoją rolę, bo są niewygodne wtrzymaniu i często tracimy chęci do ćwiczeń. Z hantlami można wzmocnić całe ciało i skupić się na bicepsach, tricepsach, barkach, klatce piersiowej i plecach. Efekty będą zadziwiające. Przykładowy trening z hantlami: www.trenerka.info

Guma gimnastyczna – świetna do treningu wzmacniającego i rozciągania. Może ułożyć z nią wiele treningów z przeróżnymi ćwiczeniami na wszystkie partie ciała: www.trenerka.info

Piłka szwajcarska – doskonała do core treningu, do rehabilitacji i ćwiczeń na kręgosłup. Niestety zajmuje dużo miejsca. Ale sprawdza się rewelacyjnie jako krzesło. Siedząc na niej przed TV lub przy komputerze Twoje głębokie mięśnie pracują. Przykładowy trening: www.trenerka.info

To jest 5 podstawowych przyrządów, które mogą spełniać rolę domowej siłowni. Z nimi spokojnie możemy wykonywać treningi wzmacniające, odchudzające, rozciągające, pilatesowe, jogistyczne i ukierunkować je na osiągnięcie wyznaczonych przez nas celów.

 


O mnie


Nazywam się Aleksandra Żelazo. Jestem mamą Krzysia i Olka, żoną i panią domu, blogerką i youtuberką. Poza tym jestem pasjonatką aktywności fizycznej, instruktorką fitnessu, kulturystyki oraz pilatesu. Po wielu latach treningów fitnessowych i biegowych zatrzymałam się i znalazłam dla siebie idealne miejsce do dalszego rozwoju – jest to joga. Regularna praktyka pozwala mi łapać równowagę między ciałem i umysłem, wyciszyć się i tak prowadzić treningi, żeby działały prozdrowotnie i dodawały jak najwięcej energii. Zapraszam na mój blog!